Maków Podhalański zaprasza na góralskie święto

Cztery tysiące wykonawców w ponad stu zespołach pieśni i tańca, w tym piętnaście grup z Europy, Azji i Ameryki Środkowej – tak zapowiada się 51. edycja Tygodnia Kultury Beskidzkiej, który rozpocznie się już 26. lipca i potrwa do 3. sierpnia. Impreza od 1976 roku ma swoje miejsce w Makowie Podhalańskim, gdzie zespoły prezentują się w ścisłym centrum miasta. Estrada „Makowianka” ponownie zaprasza wszystkich do poznawania międzynarodowych kultur w kameralnym i serdecznym klimacie malowniczego Beskidu Makowskiego.

Koncerty rozpoczynają się o stałych porach, w soboty i niedziele o godzinie 17:00, natomiast od poniedziałku do piątku o 18:00. Każdy dzień rozpoczyna sygnał wykonywany na pasterskich trombitach, którego kompozytorem jest Jan Brodka, muzyk, folklorysta, pedagog i jednocześnie kierownik zespołu Ziemia Żywiecka. W Makowie Podhalańskim prócz samych występów trwać będzie także 14. Międzynarodowy Plener Malarsko-Rzeźbiarski (od 26. lipca do 3. sierpnia) oraz 2. Bieg Górski im. Wojtka Pazdura, który przez wiele lat swoim głosem prowadził przebieg makowskiego Tygodnia Kultury Beskidzkiej (2. sierpnia, godzina 16:00). Nie zabraknie także kiermaszu twórczości ludowej (przy estradzie „Makowianka” podczas wszystkich dni festiwalu).

Wśród zespołów zagranicznych, które odwiedzą Maków Podhalański, są między innymi ormiański zespół Armenner z Erywania (Armenia), Mladost z Banja Luki (Bośnia i Hercegowina), Byłgarsko Choro z Sofii (Bułgaria) czy wielokrotnie nagradzany Zagreb-Markovac z Zagrzebia-Markovaca (Chorwacja). Widzów z pewnością zaciekawią także występy zespołu Shrustii z Gurgaonu (Indie), który zaprezentuje m.in. taniec z szablami, kijami i sztyletami. Na scenie pojawią się także Kriva Reka z Kosovskiej Kamenicy (Kosowo), Quahuitl z Saltillo (Meksyk), Aegeanfolk z Antalyi (Turcja), a także Słowacja, Czechy, Ukraina czy Włochy.

Honorowy Patronat nad imprezą objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Bronisław Komorowski. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, partnerem przedsięwzięcia jest Województwo Małopolskie. Zrealizowano z budżetu Gminy Maków Podhalański, przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej. Biuro organizacyjne makowskiego TKB mieści się w Domu Kultury przy ulicy Kościuszki 5 w Makowie Podhalańskim. Imprezę organizacyjnie wspiera firma GB promotion.